5/5 - (1 امتیاز)

سئو نيچ (تخصصی) چیست؟

سئو نيچ (تخصصی) یک استراتژی بازاریابی است که به وب‌سایت‌های تخصصی با مخاطبان کم‌تر، به دیده شدن بیشتر در موتورهای جستجو کمک می‌کند. این روش شامل انتخاب حوزه‌های خاص سئو و بهینه‌سازی هر وب‌سایت و محتوای آن بر اساس کلمات کلیدی و عبارات مرتبط با یک بخش خاص از بازار است.

برخلاف سئوی عمومی، سئوی تخصصی روی مخاطبان کم‌تر تمرکز می‌کند؛ گروهی منتخب از افرادی که به یک محصول یا خدمت خاص (یعنی یک “نيچ”) علاقه‌مند هستند. رقابت برای این موضوعات کم‌تر شناخته شده، پایین‌تر است. اما به دلیل اینکه بازار کوچک‌تری وجود دارد، کسب‌وکارهای تخصصی باید برای جلب توجه، سخت‌تر تلاش کنند.

برای مثال، تعداد زیادی شرکت قهوه معمولی وجود دارد. اما فرض کنید شرکتی وجود داشته باشد که در نوع خاصی از قهوه، مانند قهوه سرد دم ارگانیک، تخصص دارد. هر زمان که کاربران به دنبال «قهوه سرد دم ارگانیک» جستجو می‌کنند، این برند تخصصی در بالای صفحات نتایج جستجوی ارگانیک موتور جستجو (SERP) ظاهر می‌شود.

مورد زیر نمونه‌ای از این موضوع است:

سئوی تخصصی نیچ

شرکت قهوه «Wandering Bear» در بالای نتایج جستجوی گوگل برای عبارت «قهوه سرد دم ارگانیک» ظاهر می‌شود.

این برند چگونه به این جایگاه رسید؟ آن‌ها از تاکتیک‌های سئوی تخصصی برای کسب رتبه بالاتر و جذب ترافیک بیشتر استفاده کردند.

مزایای سئو نيچ (تخصصی) چیست؟

سئوی تخصصی (Niche SEO) روشی کم‌هزینه برای دیده شدن توسط افرادی است که برای کسب و کار شما اهمیت دارند: مخاطب هدف شما.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایای این رویکرد اشاره می‌کنیم.

سئو نيچ (تخصصی): استراتژی بلندمدت و کم هزینه

سئوی تخصصی یک استراتژی بلندمدت است که در مقایسه با سایر کمپین‌های بازاریابی دیجیتال مانند تبلیغات کلیکی، می‌تواند کم‌هزینه (یا حتی رایگان) باشد.

در اینجا نحوه مقایسه سئو با تبلیغات PPC (پرداخت به ازای کلیک) آورده شده است:

مقایسه سئو با تبلیغات PPC

برخلاف PPC (که در آن شرکت‌های با بودجه بالا موفق هستند)، همه در سئو از یک جایگاه شروع می‌کنند. شما نمی‌توانید ترافیک ارگانیک را بخرید.

از آنجایی که سئوی تخصصی یک فرآیند مداوم است، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا مخاطبان شما شما را پیدا کنند. اما در نهایت، از آنجایی که دقیقاً همان چیزی را که به دنبالش هستند ارائه می‌دهید و رقابت کمتری وجود دارد، احتمال فروش شما بیشتر می‌شود.

بیایید به نمونه‌ای از کسی نگاه کنیم که به دنبال «بهترین برندهای قهوه سرد ارگانیک» می‌گردد.

در این مورد، هدف جستجوی کاربر (مقصود آنها از جستجو) نشان می‌دهد که آنها قبل از خرید به دنبال تحقیق در مورد برندهای برتر هستند.

برای برآورده کردن این هدف، شما مقاله‌ای در مقایسه بهترین برندهای قهوه سرد ارگانیک می‌نویسید. کار خود را با تحقیق در مورد کلمات کلیدی تخصصی با استفاده از ابزاری مانند Semrush’s Keyword Magic Tool (در نسخه رایگان، می‌توانید تا 10 جستجوی رایگان کلمات کلیدی در روز انجام دهید) آغاز می‌کنید.

پس از داشتن کلمات کلیدی خود، طرح کلی مقاله را می‌نویسید. علاوه بر گنجاندن برندهای دیگر، به طور عینی در مورد برند خود در لیست صحبت می‌کنید و پیوند واضحی برای خرید محصول شما قرار می‌دهید.

اگر محتوای شما باکیفیت باشد، مقاله شما ممکن است در موتورهای جستجو رتبه خوبی کسب کند.

هنگامی که کاربران محتوای تخصصی شما را می‌خوانند، دقیقاً همان چیزی را که به دنبالش هستند پیدا می‌کنند و برند شما را به عنوان راه‌حلی برای مشکلشان می‌بینند.

این می‌تواند منجر به فروشی شود که هزینه کمی برای به دست آوردن آن نیاز است، به خصوص اگر خودتان تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید و محتوا را بنویسید.

افزایش دیده شدن و نرخ تبدیل

کاربرانی که هنگام جستجو برای محصولات خاص، نام شما را به طور مکرر مشاهده می‌کنند، به احتمال زیاد محصولات شما را بررسی خواهند کرد.

هر چه آگاهی و بازدید از سایت شما بیشتر شود، پتانسیل بیشتری برای تبدیل شدن آن‌ها به مشتری وجود دارد.

گزارش وضعیت بازاریابی محتوای ما نشان می‌دهد که چه تعداد از بازاریابان بر این نتایج تمرکز می‌کنند. مهم‌ترین اهداف بازاریابی محتوا در سال ۲۰۲۳ «جذب ترافیک بیشتر» و «افزایش آگاهی از برند» بوده‌اند.

افزایش دیده شدن و نرخ تبدیل

این گزارش همچنین اشاره می‌کند که گروه بازاریابی Insider Group دریافتند تبلیغات پولی و رسانه‌های اجتماعی کمتر از ۱۰ درصد از ترافیک وب‌سایت، سرنخ‌ها یا فروش B2B را تشکیل می‌دهند. حتی برای تجارت الکترونیک، این رقم همچنان زیر ۲۰ درصد است.

علاوه بر این، مایکل برنر از گروه بازاریابی Insider Group می‌گوید که جستجوی ارگانیک و ترافیک ارجاعی ایجاد شده توسط بازاریابی محتوا، بزرگترین و موثرترین منبع بازگشت سرمایه بازاریابی برای برندها است.

به همین دلیل است که محتوا و وب‌سایت‌هایی که از تاکتیک‌های سئوی مبتنی بر جایگاه خاص استفاده می‌کنند، تمایل دارند تا سهم بیشتری از بازار را جذب و تبدیل کنند.

ایجاد اعتماد و وفاداری مشتریان:

مقام بالای یک سایت در نتایج جستجو (SERPs) می‌تواند به خاطر محتوای قابل اعتماد آن از دیدگاه موتورهای جستجو باشد. با اینکه این فقط یکی از عوامل متعدد تاثیرگذار بر رتبه‌بندی است، اما اهمیت ویژه‌ای دارد.

ارائه محتوای باکیفیت که اعتماد ایجاد کند، اعتبار کسب‌وکار شما را در نزد مخاطبان نیز افزایش می‌دهد.

گوگل برای اطمینان از نمایش دقیق‌ترین و مفیدترین اطلاعات در نتایج جستجو، محتوا را بر اساس معیاری به نام E-A-T ارزیابی می‌کند. این معیار شامل موارد زیر است:

 • تجربه (Experience)
 • مهارت (Expertise)
 • اقتدار (Authoritativeness)
 • قابل اعتماد بودن (Trustworthiness)

نتایج جستجو معیار E-A-T

اگر وب‌سایت و مقالات شما این ویژگی‌ها را نشان دهند، گوگل ممکن است رتبه‌ی بالاتری به شما اختصاص دهد.

با کسب رتبه‌ی بالا برای کلیدواژه‌های خاص، مخاطبان شما با احتمال بیشتری شما را به عنوان یک رهبر در صنعت خود می‌شناسند.

با مشاهده‌ی مکرر محتوای شما توسط کاربران در جستجوهای مرتبط با حوزه‌ی فعالیت‌شان، به مرور به عنوان یک مرجع در بازار شناخته می‌شوید و تعامل آن‌ها با برند شما افزایش می‌یابد.

مشتریانی که به طور منظم با یک برند تعامل دارند، احتمالاً ارتباط احساسی عمیق‌تری با آن برقرار می‌کنند که می‌تواند منجر به حمایت، وفاداری و در نهایت، درآمد پایدار شود.

چگونه یک استراتژی سئو نيچ (تخصصی) ایجاد کنیم؟

استراتژی سئوی تخصصی بر بهینه سازی سایت شما، تولید محتوای با ارزش بالا بر اساس نیازهای مخاطبان و ردیابی نتایج تمرکز دارد.

اما این استراتژی همچنین شامل تاکتیک های غیرمستقیم تری مانند ایجاد ارتباط با نشریات و افراد تأثیرگذار در صنعت شما نیز می شود.

این مراحل را برای ایجاد یک استراتژی سئوی قدرتمند برای کسب و کار خود دنبال کنید

درک مخاطبانتان

مشتریان بر اساس نیازها، چالش‌ها و اهداف خود تصمیم به خرید می‌گیرند. اگر بتوانید مخاطبان خود را درک کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید، به احتمال زیاد می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و فروش بیشتری داشته باشید.

بر اساس گزارش وضعیت بازاریابی محتوایی ما، مهم‌ترین عامل موفقیت بازاریابان محتوا، تحقیق مخاطب بوده است.

بازاریابان محتوا، تحقیق مخاطب

هدف وب‌سایت و محتوای شما باید به مخاطبان‌تان کمک کند تا بفهمند چه چیزی ارائه می‌دهید و چرا با دیگران متفاوت هستید.

این به مشتریان بالقوه اطلاعات کافی می‌دهد تا شما را نسبت به رقبا انتخاب کنند. اما ابتدا، بازار هدف خود را برای درک خواسته‌ها، نیازها، نقاط ضعف و موارد دیگر آن‌ها تحقیق کنید.

فرآیند تحقیق مخاطب را با بررسی داده‌های خود برای ایجاد پروفایل مخاطب خود آغاز کنید.

منابعی مانند موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • داده‌های Google Analytics 4 (GA4)
 • داده‌های آنالیز شبکه‌های اجتماعی
 • داده‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)
 • داده‌های عملکرد کمپین‌های گذشته
 • ابزار تحلیل GA4 و روایت‌های هوش مصنوعی Semrush

بیایید به Google Analytics 4 نگاهی بیندازیم و ببینیم کجا می‌توانید اطلاعاتی در مورد مخاطبان خود پیدا کنید.

به حساب GA4 خود بروید و به بخش “گزارش‌ها” > “کاربر” > “ویژگی‌های کاربر” > “بررسی اجمالی” بروید.

Reports” > “User” > “User Attributes” > “Overview.”

Google Analytics 4 چیه

در این قسمت، تفکیکی از مخاطبان وب‌سایت شما بر اساس کشور، شهر، جنسیت، علایق، سن و زبان مشاهده خواهید کرد.

می‌توانید از این داده‌ها برای شروع به ترسیم تصویری از افرادی که از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند، استفاده کنید.

تفکیک مخاطبان وب‌سایت

از تمام این جزئیات برای تقسیم‌بندی مخاطبان خود استفاده کنید. سپس برای هر نوع فردی که به محصول یا خدمات خاص شما علاقه دارد، پروفایل‌های متفاوتی بسازید.

یک راه دیگر برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد مخاطبان‌تان، به‌سادگی سوال پرسیدن از آن‌هاست.

نظرسنجی‌ها و مصاحبه‌ها دو تا از مؤثرترین راه‌ها برای کشف علایق مخاطبان شما هستند.

می‌توانید با استفاده از ابزارهایی مانند Google Forms، SurveyMonkey و Typeform، نظرسنجی‌های آنلاین ایجاد کنید. با استفاده از ایمیل، شبکه‌های اجتماعی یا پاپ‌آپ‌های روی سایت خود، نظرسنجی‌ها را برای مشتریان خود ارسال کنید.

برخی از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی (مانند توییتر و اینستاگرام) ابزارهای نظرسنجی داخلی دارند. برای مثال، به این نظرسنجی ساده که توسط Semrush در لینکدین انجام شده است نگاهی بیندازید:

نظرسنجی Semrush

اگر مصاحبه را انتخاب کنید، این مصاحبه‌ها می‌توانند مکالماتی با جریان آزاد یا بر اساس سوالات مشخص باشند. همچنین می‌توانند حضوری یا کتبی باشند.

صحبت مستقیم با مخاطبانتان به شما در مورد علایق، اهداف و مشکلات خاص آن‌ها، اطلاعات بیشتری می‌دهد.

مقایسه پاسخ‌ها نشان می‌دهد که نیازها و چالش‌های خاصی کجا با هم تداخل دارند و به شما کمک می‌کند تا راه‌حل‌های خود را از طریق محتوا یا خدماتتان ارائه دهید.

در نهایت، می‌توانید به رقبا نگاه کنید.

از ابزار Traffic Analytics Semrush برای مقایسه آمار ترافیک وب‌سایت رقبایتان با خودتان استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند تا زمینه‌های بهبود را برای کمک به وب‌سایت خاص خود برای پیشی گرفتن از رقبا شناسایی کنید.

تحقیق مخاطب می‌تواند به صاحبان مشاغل خاص و بازاریابان کمک کند تا متوجه شوند چه چیزی مشتریان را جذب می‌کند.

با استفاده از این داده‌ها، می‌توانید استراتژی سئوی خاص خود را متناسب با نیازهای دائماً در حال تغییر مخاطبانتان تنظیم کنید.

نکته حرفه‌ای:

از برنامه Audience Intelligence Semrush برای کسب اطلاعات در مورد رفتار آنلاین مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

بهینه سازی سایت تخصصی شما در سئو نيچ (تخصصی)

بهینه سازی عملکرد سایت شما، از سرعت بارگذاری تا لینک های داخلی، می تواند رتبه شما را در نتایج جستجو بهبود بخشد و به مشتریان بالقوه کمک کند تا شما را پیدا کنند.

همچنین با بهینه سازی، احتمال اینکه افراد به سایت شما بیایند و به دلیل تجربه کاربری (UX) ضعیف، به سرعت آن را ترک کنند، کاهش می یابد.

برای مثال، سایتی که در یک ثانیه بارگذاری می شود، نرخ تبدیل (Conversion Rate) 3 برابر بیشتر از سایتی دارد که 5 ثانیه طول می کشد تا بارگذاری شود. و نرخ تبدیل آن 5 برابر بیشتر از سایتی است که 10 ثانیه طول می کشد تا بارگذاری شود.

در اینجا نحوه کاهش نرخ تبدیل با کاهش سرعت بارگذاری نشان داده شده است:

کاهش نرخ تبدیل با کاهش سرعت بارگذاری

با این حال، بهبود سرعت بارگذاری تنها راه بهینه سازی سایت شما نیست. دیگر راهکارها عبارتند از:

 • پیدا کردن و رفع لینک های شکسته و محتوای تکراری
 • به روز رسانی امنیت سایت شما با گواهینامه HTTPS
 • ارسال نقشه سایت (Sitemap) به موتورهای جستجو
 • ساختار بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو (SEO) که فهرست بندی (Indexing) را آسان تر می کند.

ابزار “بررسی سایت” (Site Audit) از Semrush می تواند به شما در انجام یک بررسی فنی سئو برای سایت تخصصی شما کمک کند تا مهمترین مشکلات را شناسایی کند. این ابزار مواردی مانند سرعت صفحه، دستورالعمل های HTTPS و لینک های داخلی را پوشش می دهد.

شناسایی کلمات کلیدی هدف

تحقیق کلمات کلیدی فرآیندی است که به شما کمک می کند کلمات کلیدی مورد جستجوی مخاطبانتان را پیدا و تجزیه و تحلیل کنید.

ابزار “جادوی کلمات کلیدی” در Semrush می تواند به راحتی یافتن این اصطلاحات مرتبط را برای شما آسان کند.

در اینجا نحوه عملکرد آن توضیح داده شده است:

به بخش “جادوی کلمات کلیدی” در Semrush بروید، کلمه کلیدی خود را وارد کنید، موقعیت مخاطب خود را انتخاب کنید و روی “جستجو” کلیک کنید.

با وارد کردن “تخته موج سواری” در نوار جستجوی “جادوی کلمات کلیدی”، متوجه خواهید شد که بخش “همه کلمات کلیدی” بیشترین پیشنهادات را به شما ارائه می دهد. این به این دلیل است که همه ایده های کلیدی را بدون نیاز به تطابق دقیق با ورودی اصلی شما نشان می دهد.

به عنوان مثال، در اینجا کلمات کلیدی پیشنهادی مرتبط با “تخته موج سواری” برای مخاطبان ایالات متحده آورده شده است:

شناسایی کلمات کلیدی هدف

نتایج، هدف جستجو (اطلاع رسانی، ناوبری، تجاری یا تراکنشی) و تعداد جستجوها و علاقه مندی در 12 ماه گذشته را نشان می دهند.

این “حجم جستجوی کلمه کلیدی” نامیده می شود و شما می توانید از آن برای هدایت استراتژی محتوایی خود با هدف قرار دادن اولویت به کلمات کلیدی خاص تر (نیچ) استفاده کنید.

این ابزار همچنین معیاری دارد که نشان دهنده میزان سختی رتبه بندی یک کلمه کلیدی در جستجوی ارگانیک گوگل است – “سختی کلمه کلیدی” (KD).

به عنوان مثال، در نتایج بالا، “تخته موج سواری channel islands” و “تخته موج سواری lost” حجم جستجوی یکسانی دارند. اما KD آنها به ترتیب 29٪ و 38٪ است.

این بدان معنی است که رتبه بندی یک مقاله با هدف قرار دادن “تخته موج سواری channel islands” ممکن است آسان تر باشد.

به عنوان یک سایت تخصصی، احتمالاً از کلمات کلیدی طولانی (دم بلند) نیز بهره مند خواهید شد. این عبارات جستجوی بسیار خاصی هستند که می توانید برای افزایش ترافیک در حوزه تخصصی خود هدف قرار دهید.

به جای “تخته موج سواری”، یک کلمه کلیدی طولانی می تواند “تخته موج سواری برای افراد مبتدی قد بلند” باشد.

در حالی که برخی استثنائات وجود دارد، این عبارات جستجو به طور کلی از مزایای زیر برخوردار هستند:

 • سختی کلمه کلیدی پایین: باعث می شود رتبه بندی برای عبارات پرسشی طولانی (دم بلند) آسان تر شود.
 • حجم جستجوی پایین: به معنای رقابت کمتر برای رتبه های برتر است.
 • احتمال بالاتر برای خرید نهایی: زیرا جستجوگر دقیقاً می داند که به دنبال چه چیزی است (می توانید با استفاده از ابزار “جادوی کلمات کلیدی” هدف جستجو را تجزیه و تحلیل کنید).

نمودار نمونه ای در اینجا نشان دهنده همبستگی بین حجم جستجو و نرخ تبدیل بالقوه آن است:

نمودار نمونه ای که همبستگی بین حجم جستجو و نرخ تبدیل بالقوه آن را نشان می دهد

برای مثال، کاربری که عبارت “چرا برگ گوجه فرنگی زرد می شود؟” را در موتور جستجو تایپ کرده است، به دنبال راه حلی برای این مشکل می گردد.

کلمات کلیدی طولانی

اگر یک راهنمای با کیفیت بالا داشته باشید که شامل آن کلمات کلیدی و راه حل های عملی باشد، نه تنها کاربر به احتمال زیاد آن را پیدا می کند، بلکه احتمال بیشتری وجود دارد که سایت شما را به عنوان یک منبع معتبر در نظر بگیرد.

فرض کنید به خبرنامه خود که حاوی نکات بیشتری در مورد باغبانی است، لینک می دهید. با تشکر از محتوایی که به یک سوال خاص پاسخ داده است، افراد تمایل بیشتری برای ثبت نام در خبرنامه شما خواهند داشت.

همچنین ممکن است به محصول باغبانی که می فروشید و به جلوگیری از زرد شدن برگ های گوجه فرنگی کمک می کند، لینک دهید که منجر به فروش بیشتر می شود.

اینگونه است که کلمات کلیدی با حجم جستجوی پایین می توانند منجر به تبدیل های بیشتر شوند.

با این حال، رتبه بندی برای کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالاتر نیز می تواند به کسب و کار تخصصی شما کمک کند تا به مخاطبان گسترده تری دست پیدا کند.

به عنوان مثال، شرکت پوشاک Thompson Tee Inc. یک کسب و کار تخصصی است که روی کلمات کلیدی پرجستجو تمرکز می کند.

این شرکت صاحب یک حق ثبت اختراع به نام “فناوری ضد تعریق Hydro-Shield” است، اما مشتریان بالقوه آنها این عبارت را به عنوان یک کلمه کلیدی جستجو نخواهند کرد، زیرا هنوز چیزی در مورد آن نشنیده اند.

بنابراین، Thompson Tee باید کلمات کلیدی و موضوعات مرتبطی را پیدا کند که مخاطبان خاص آن ها به دنبال آن هستند. این برند می تواند موضوعاتی را در رابطه با “از بین بردن لکه های عرق” یا “ضد تعریق” انتخاب کند، زیرا این موارد با محصول مرتبط هستند.

شما می توانید از ابزار Topic Research tool  “تحقیق موضوع” سئومrush برای یافتن این نوع موضوعات برای کسب و کار خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، هنگامی که برای کلمه کلیدی “ضد تعریق” جستجو می کنید، این ابزار موضوعاتی مانند “دئودورانت بدون آلومینیوم”، “غدد تعریق” و “بوی بدن” را پیشنهاد می دهد.

 ابزار تحقیق موضوع

ابزار تحقیق موضوع همچنین اصطلاحاتی با یک نماد آتش به شما نشان می دهد. اینها “زیرموضوعات پرطرفدار” هستند.

زیرموضوعات پرطرفدار، محبوب ترین موضوعات اینترنت در 60 روز گذشته هستند. شما می توانید محتوای جذاب را حول این موضوعات برای مخاطبان خود ایجاد کنید.

همچنین می توانید از ابزار “جادوی کلمات کلیدی” برای شناسایی کلمات کلیدی با سختی بالاتر برای استراتژی سئوی مبتنی بر جایگاه (نیش) خود استفاده کنید.

فقط به خاطر داشته باشید که هدف قرار دادن کلمات کلیدی با سختی بالاتر برای این موضوعات برای وب سایت های جدید و وب سایت هایی با اعتبار پایین سخت تر خواهد بود.

ایجاد محتوای ارزشمند و هدفمند برای کسب و کار کوچک شما

محتوای با ارزش به تعامل و تبدیل مشتریان بالقوه کمک می کند. این محتوا با ترکیب تحقیق کلمات کلیدی، می تواند با تبدیل کسب و کار کوچک شما به یک منبع آنلاین مفید، ترافیک ارگانیک را افزایش دهد.

بر اساس گزارش وضعیت بازاریابی محتوای ما، سه تاکتیک مهم برای تقویت رتبه بندی عبارتند از:

 • ایجاد محتوای بیشتر و انتشار آن به دفعات بیشتر (55%)
 • بهبود کیفیت محتوا و با ارزش تر کردن آن (53%)
 • ایجاد محتوای مبتنی بر تحقیق بیشتر (37%)
 • انجام همزمان همه این موارد، یک ترکیب برنده است.

کدام تاکتیک ها بیشترین کمک را به تقویت رتبه بندی شما می کنند

اگر اولین بار است که برای کسب و کار تخصصی خود محتوا تولید می کنید، با یک وبلاگ شروع کنید. می توانید مقالات را در Google Docs بنویسید و آنها را در یک سایت وردپرسی (هر دو رایگان هستند) آپلود کنید.

پس از اینکه نوشتن مقاله را به خوبی یاد گرفتید، به سراغ انواع پیشرفته‌تر تولید محتوا مانند ویدیو، پادکست و ابزارهای تعاملی (مانند ماشین حساب و آزمون) بروید.

صرف نظر از فرمتی که انتخاب می کنید، هنگام ایجاد محتوای با کیفیت بالا، روی مخاطب هدف و نیازهای آنها تمرکز کنید.

به جای کپی برداری از دیگران، تجربه های دست اول خود را به نمایش بگذارید و برای تمایز برند خود، بینش های منحصر به فرد و توصیه های عملی ارائه دهید.

به عنوان مثال، برند نرم افزار مدیریت فروش و خط تولید Pipedrive برای کلمه کلیدی “قالب ایمیل تأیید” رتبه بالایی دارد:

قالب ایمیل تأیید

این شرکت درک می کند که مخاطبان تخصصی آن به احتمال زیاد از ایمیل های تأیید استفاده می کنند. بنابراین، راهنمای گام به گام با نمونه هایی از این ایمیل ها و دلایل تأثیرگذاری آنها را ایجاد کرده است.

نمونه دیگری از Freetrain است. این شرکت جلیقه هایی تولید می کند که جایگزین بازوبندی های گوشی برای دویدن و ورزش می شوند.

از آنجایی که بسیاری از کاربران ممکن است از وجود جایگزینی برای این محصولات مطلع نباشند، این برند روی کلمات کلیدی مانند “کجا گوشی خود را در باشگاه نگه دارید” تمرکز می کند:

گوگل SERP

این برند به جای اینکه منتظر جستجوی کاربران برای “جلیقه Freetrain” بماند، روی یک مشکل رایج برای ورزشکاران تمرکز می کند.

این همان کاری است که محتوای شما نیز باید انجام دهد.

دریابید که مخاطبان شما از یک عبارت جستجوی خاص چه می خواهند و محصول یا خدمات خود را به عنوان راه حلی برای مشکل آنها معرفی کنید.

از این نکات برای با ارزش تر کردن هر نوع محتوایی استفاده کنید:

 • مطابق با هدف جستجو باشید: اگر مخاطب شما هنوز در مرحله بررسی است، مطمئن شوید که توصیه های شما با دانش و بدون اصرار باشند.
 • چارچوب و طرح کلی خود را ترسیم کنید: برای بهینه سازی زمان و منابع خود، از قبل برنامه ریزی کنید.
 • چیزی بهتر از بقیه ایجاد کنید: اگر می خواهید رتبه خوبی داشته باشید، محتوای شما باید اصلی، عمیق و جذاب باشد تا از رقبا پیشی بگیرید.
 • به محتوای نوشتاری تصاویر اضافه کنید: گرافیک می تواند به خوانندگان در تجسم نکات شما کمک کند و دیوارهای متن را به بخش های قابل مدیریت تر تقسیم کند.
 • در مورد اخبار و روندهای صنعت به روز باشید: برای ایجاد شهرت به عنوان یک منبع پیشرو در صنعت، جدیدترین آمار و ارقام را درج کنید.
 • هر صفحه وب را بهینه سازی کنید: از استراتژی های سئوی درون صفحه مانند به روز رسانی تگ های عنوان، لینک های داخلی و توضیحات متا استفاده کنید.
 • نقل قول ها و داده هایی از متخصصان در حوزه کاری خود بگنجانید تا شانس به اشتراک گذاری آن توسط آنها را افزایش دهید.

رعایت هر یک از این مراحل به ایجاد اعتبار و شهرت شما به عنوان یک مرجع در حوزه کاریتان کمک می کند.

ایجاد روابط با اینفلوئنسرهای مرتبط و نشریات

افزایش دیده شدن به کنار، ذکر شدن در نشریات مرتبط و توسط افراد تاثیرگذار در صنعت به ساخت بک‌لینک کمک می‌کند.

موتورهای جستجو به بک‌لینک‌ها به عنوان رای اعتماد نگاه می‌کنند، بنابراین هرچه تعدادشان بیشتر باشد، رتبه‌بندی شما بهتر می‌شود.

این مطالعه توسط Backlinko نشان داد که صفحات با رتبه‌ی بالا تمایل دارند بک‌لینک‌های بیشتری نسبت به صفحات با رتبه‌ی پایین داشته باشند:

صفحات با رتبه‌ی بالا بک‌لینک‌های بیشتر

سئو نيچ (تخصصی)

لینک‌سازی فرآیندی است که تلاش می‌کند تا سایر وب‌سایت‌ها به صفحات وب شما لینک دهند. یکی از محبوب‌ترین استراتژی‌های لینک‌سازی، ایجاد دارایی‌های قابل لینک شدن است.

این کار شامل دو مرحله است:

 • ایجاد صفحات باکیفیت (به عنوان مثال، راهنماهای جامع، اینفوگرافیک یا مقالات سفید) برای جذب طبیعی بک‌لینک
 • معرفی آن‌ها به نشریات و افراد مرتبط

استفاده از ابزار بازاریابی اینفلوئنسری، ساده‌ترین راه برای پیدا کردن اینفلوئنسرها و نشریات برای استراتژی بک‌لینک شماست.

برخی از موارد مورد علاقه‌ی ما عبارتند از:

اکثر نشریات و تولیدکنندگان تخصصی در اینستاگرام حضور خواهند داشت. پس بیایید کار را از آنجا شروع کنیم.

به Influencer Analytics بروید، روی «کشف اینفلوئنسر» کلیک کنید و «یوتیوب» را انتخاب کنید.

 بازاریابی اینفلوئنسری

در پنل بعدی، روی «فیلترها» در سمت راست کلیک کنید.

کشف اینفلوئنسر

در اینجا می‌توانید برای موضوع کانال، تعداد مشترکین، زبان پخش و موارد دیگر، ترجیحات خود را تنظیم کنید.

بخش فیلترها در Influencer Analytics

سپس لیستی از نتایج بر اساس فیلترهای انتخابی خود دریافت خواهید کرد.

فهرستی از اینفلوئنسرها در Influencer Analytics

با کلیک بر روی هر پروفایل، اطلاعات تماس و داده‌های اضافی مانند میانگین لایک و میزان تعامل نمایش داده می‌شود:

پروفایل اینفلوئنسر Nas Daily

با پیدا کردن اینفلوئنسرهایی که می‌خواهید با آن‌ها تماس بگیرید، روی «افزودن به لیست‌ها» کلیک کنید تا بعداً پروفایل‌های آن‌ها را بررسی کنید.

 پیدا کردن اینفلوئنسر

در حالی که می‌توانید بلافاصله برای این افراد پیام ارسال کنید، اما بهتر است ابتدا نظر آن‌ها را جلب کنید. ساده‌ترین راه برای انجام این کار، تعامل با محتوای آن‌ها و مخاطبانشان است.

برای مثال، در بحث‌ها شرکت کنید و به سؤالات مطرح شده در نظرات پست‌هایشان پاسخ دهید. این کار را به طور مداوم انجام دهید و روی تبدیل شدن به یک منبع مثبت و مفید برای سایر دنبال‌کنندگان تمرکز کنید.

هنگامی که با محتوای خود با آن‌ها تماس می‌گیرید، آن شخص یا نشریه ایده‌ای در مورد اینکه شما چه کسی هستید، خواهد داشت.

سپس، اگر منبعی ایجاد کرده‌اید که واقعاً به مخاطبان آن‌ها کمک کند، شانس بیشتری برای به اشتراک گذاشته شدن یا دریافت بک‌لینک خواهید داشت.

درست مانند فروش فیزیکی، شما باید ثابت کنید که قابل اعتماد هستید تا مخاطب هدف شما خرید از شما را در نظر بگیرد.

به همین دلیل، ذکر شدن در نشریات مرتبط و توسط افراد تاثیرگذار در صنعت شما به ایجاد آگاهی و شناخت کمک می‌کند.

همچنین می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • به گروه‌های مرتبط در شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌ها بپیوندید.
 • برای ملاقات حضوری با افراد حوزه‌ی تخصصی خود در رویدادها شرکت کنید.
 • با پست‌های مخاطبان خود تعامل داشته باشید.
 • کار جدید و قابل توجهی انجام دهید و یک بیانیه مطبوعاتی قابل اشتراک‌گذاری بنویسید.

اکثر این تاکتیک‌ها رایگان هستند، اما یک شبه موثر نخواهند بود. ایجاد روابط معنادار زمان و تلاش مداوم می‌طلبد. بنابراین، اگر نتایج فوری نمی‌بینید، تسلیم نشوید.

مهمترین معیارها را دنبال کنید

انتخاب و ردیابی معیارهای کلیدی به شما کمک می کند تا پیشرفت استراتژی سئوی مبتنی بر جایگاه (niche-driven) خود را اندازه گیری کنید. مقایسه این معیارها با رقبا، نقاط قوت و ضعف شما را مشخص می کند.

برای مثال، یک تبدیل زمانی اتفاق می افتد که یک مشتری بالقوه اقدام دلخواه شما را در سایت انجام دهد (مانند خرید یا دانلود چیزی). یک لید (سرنخ) یک تبدیل بالقوه در آینده است.

طبق گزارش اخیر ما، محبوب ترین روش بازاریابان برای محاسبه بازگشت سرمایه (ROI)، اندازه گیری درآمد حاصل از لیدها و تبدیل های ایجاد شده توسط محتوا است.

بازگشت سرمایه (ROI) توسط محتوا

در حالی که این معیارها مهم هستند، اما تنها اعدادی نیستند که متخصصان بازاریابی برای تعیین موفقیت از آنها استفاده می کنند.

شما همچنین ممکن است بخواهید معیارهای زیر را ردیابی کنید:

 • ترافیک ارگانیک: تعداد افرادی که از وب سایت شما بازدید می کنند.
 • بک لینک ها: تعداد لینک هایی در سایر وب سایت ها که به وب سایت شما اشاره می کنند.
 • رتبه کلیدواژه: موقعیت کلیدواژه هایی که باعث هدایت ترافیک به سایت شما می شوند.
 • بازدید ارگانیک (SERP Visibility): میزان دیده شدن برند شما در نتایج جستجوی ارگانیک.
 • نرخ کلیک (CTR): تعداد افرادی که روی لیست شما در نتایج جستجو کلیک می کنند.
 • زمان صرف شده در صفحه: میانگین زمانی که کاربران برای مشاهده یک صفحه خاص صرف می کنند.
 • نرخ پرش (Bounce Rate): درصد کاربرانی که وارد سایت شما می شوند و بدون انجام هیچ اقدامی آن را ترک می کنند.
 • امتیاز اعتبار (Authority Score): سطح اعتبار دامنه شما در موتورهای جستجو.

اهداف بهینه برای این معیارها برای هر کسب و کاری منحصر به فرد خواهد بود. اگر یک شرکت تازه کار هستید، اهداف شما ممکن است منعکس کننده شروع از صفر باشد. کسب و کارهای جاافتاده تر ممکن است بخواهند ترافیک سایت خود را دو برابر کنند.

نظارت بر رقبا در سئو نيچ (تخصصی)

در حالی که سنجه های شما اطلاعات زیادی در مورد استراتژی تان به شما می دهند، سئوی موفق مبتنی بر جایگاه (niche-driven) تنها به بررسی داخلی محدود نمی شود. تجزیه و تحلیل رقبا به شما این امکان را می دهد که ببینید برای پیشی گرفتن از آنها چقدر باید تلاش کنید.

تحلیل رقبا می تواند کلمات کلیدی، ایده های محتوا و فرصت های لینک سازی را که ممکن است از دست داده باشید، آشکار کند. این کار به شما امکان می دهد:

 • استراتژی های برنده رقبا را کشف و تکرار کنید.
 • نقاط ضعف رقبا را شناسایی و از آنها بهره برداری کنید.
 • عملکرد فعلی سئوی خود را با رقبا مقایسه کنید.
 • چشم انداز کلی رقابتی جایگاه خود را درک کنید.

این بینش ها می تواند به شما در بهبود رتبه بندی سایت تان و هدایت ترافیک جستجو کمک کند.

اما ابتدا باید بدانید که این رقبا چه کسانی هستند.

می توانید با استفاده از گوگل و جستجوی کلمات کلیدی هدف خود، به سرعت رقبای خود را پیدا کنید. سپس، پنج یا 10 وب سایت برتر را که برای هر کلمه کلیدی در نتایج جستجو ظاهر می شوند، یادداشت کنید.

اگر به بررسی عمیق تری نیاز دارید، از ابزار تحقیق ارگانیک (Organic Research) سمسروش (Semrush) استفاده کنید.

به عنوان مثال، فروشگاه زنجیره ای «هوم دیپو» (Home Depot) را در نظر بگیرید. برای یافتن رقبای آن، ابزار تحقیق ارگانیک را باز کنید، دامنه (domain) را وارد کرده و روی “جستجو” کلیک کنید.

استراتژی های برنده رقبا

با رفتن به بخش “رقبای اصلی ارگانیک” (Main Organic Competitors) وب سایت هایی را مشاهده می کنید که برای همان کلمات کلیدی رقابت می کنند.

مشاهده همه رقبا

برای دیدن لیست کامل، روی “مشاهده همه رقبا” (View all competitors) کلیک کنید.

مشاهده همه رقبا سایت

پس از انجام این فرآیند، می توانید آن را با دامنه های رقیب تکرار کنید. سپس، نتایج آنها را یادداشت کرده و با نتایج خود مقایسه کنید.

انجام این کار به طور منظم به شما امکان می دهد تا مهم ترین بازیگران در جایگاه خود را شناسایی کنید. با این بینش ها، می توانید از آنچه که کار می کند بهره مند شوید و آنچه را که کار نمی کند، بهبود بخشید.

منبع : Niche Driven SEO Guide

5/5 - (1 امتیاز)